Miot Mer x Lassie 2020

ur/dob 23.04.2020  |  3 males, 3 females

The Merit Of Stars Power Dogs x Killiebrae Lassie

The Merit Of Stars Power Dogs
The Merit Of Stars Power Dogs

Why Not Zet My Queen x NNL K' Constellation Primrose 53.5 cm | 18 kg HD A ED 0/0 OCD free eyes clear 2018, 2019 all 15 tests DNA NORMAL: CEA, IGS, TNS, MDR1, GG, SN, MH, RS, NCL, DM, PLL, HUU, Cystinuria Type II, Hiplaxity 1, Hiplaxity 2 NHAT, A2

press to zoom
Killiebrae Lassie ISDS 339904
Killiebrae Lassie ISDS 339904

Killiebrae Laddie ISDS 262753 x Fellside Peg ISDS 324199 imp. UK 48-49cm | 14,5-15kg HD A, ED 0/0, SD/OCD 0.0, spine L5 (spondylosis) clear eyes with gonioscopy clear 2017, 2019 CEA DNA normal

press to zoom
suki / girls

HT Hilarious Milka - Milka

black tri smooth

Justyna Stawiarska, Łódź PL | agility

HT Hilarious sookie - kelox

black&white smooth

Natalia de Vries, Majorka SP | agility

psy / boys

HT Hilarious lad - puuma

black&white smooth

Kristiina Ilves, Estonia | agility, obedience

HT Hilarious legend - tike

black tri smooth | HD, ED, SD/OCD prelim free

Joanna Kunysz, Warszawa PL | agility

HT Hilarious Superhero - hero

black tri medium | HD, ED, SD/OCD, spine free

Wiktoria Hańderek, Bielsko-Biała PL| agility

HT Hilarious queenie - hazy

black&white smooth | HD, ED, SD/OCD prelim free

Faustyna Maciejewska, Łódź PL | agility

press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
1/1

ENGLISH

MER

1st place - A1 - best time - Horka nad Moravou - 19.10.2019

3rd place - A1 - best time - Horka nad Moravou - 19.10.2019

1st place - A1 - best time - Horka nad Moravou - 2.11.2019

1st place - A1 - best time - Gdynia - 11.01.2019

1st place - A1 - best time - Gdynia - 11.01.2010 (promotion to A2)

LASS

TOP10/Masters ThrownGo level 2 (UpDog), Warszawa 2019 (rollers)

***

LASS:
Suczka o ogromnym will to please, bardziej miękka, niż twarda, kocha caly swiat i jest niesamowicie wesoła (dla porównania Sza przy niej jest nudna, spokojna i poważna), energiczna i intensywna we wszystkim, co robi. Posiada też ogromną wytrzymałość fizyczną. Lassie zamieszkała z nami w wieku 3,5 lat (w maju 2019), jesteśmy jej drugimi właścicielami. Po perypetiach z Szą zależało mi bardzo na suce sprawdzonej w hodowli, mającej już szczeniaki.
Hodowca Lassie, Rachel Cartamel Scrimgeour (córka Dereka, jednego z najbardziej cenionych pasterzy) pisze o niej tak: wysokiej klasy suka o dobrym stylu, przestrzeni i dobrze kształtowanych flankach, ładnie zbudowana i bardzo atletyczna, o ogromnej wydolności i will to please. Ma dobry outrun, zatrzymanie i potrafi mocno pchać owce. Może trzymać je w narożniku i z niego wyprowadzać. Jest dość pewna siebie i “do przodu”, więc potrzebuje stanowczego przewodnika, ale nie jest uparta i chce zadowolać człowieka - wszystko to potwierdzam.
Lassie miała jeden miot z Finnem (ISDS 323063), dobrze go odchowała, a szczenięta są inteligentne i bardzo w typie ojca Lassie, Laddiego.
Od pierwszego dnia z nami nie miała problemu z zostawaniem w klatce, obojętnie czy na zawodach, czy w domu. Na treningach zostaje przypięta, bo wtedy nie stosujemy klatek, psy czekają w odłożeniu, a te które jeszcze nie potrafia sie odkladac bez smyczy zapinamy. Lassie będąc przypięta, chwilę się poekscytuje, ale później siedzi grzecznie i czeka na swoją kolej.
Ma neutralny stosunek do innych psów, nasze lubi i chce się z nimi bawić, wylizuje im pyski i uszy. Kocha dorosłych ludzi i dzieci. Nie boi się burzy, fajerwerków, huków. Chociaż wcześniej mieszkała w gospodarstwie, z łatwością przestawiła się na mieszkanie w mieście i miejskie życie nie stanowi dla niej problemu.
W domu jest spokojna, znosi dłuższe nicnierobienie, na zewnątrz jest wulkanem energii. Szarpie się jak dzik :) Ma bardzo szybkie powroty. Ma skłonności do obiegania naszych psów i nas na treningach, kiedy zwalniamy psy z czekania i ćwiczeń. Im dłużej z nami jest, tym jest to mniej nasilone, daje się wyprowadzić z tego stanu i odłowić na szarpak. Myślę, że gdyby była od początku prowadzona sportowo, nie miałaby tego problemu.

MER:

Mera, tak samo jak Lass, można w dwóch słowach opisać: Wesoły Romek. Radosny, wesoły, uwielbia prędkość, a przy tym kochany synuś mamusi.
Mer mieszka w centrum miasta, nie ma problemów z miejskim życiem i jego odgłosami, podobnie z burzą, strzałami, petardami i niespodziewanymi sytuacjami. Nie ma też problemu z zostaniem samemu w domu. Na wakacje jeździ razem z właścicielką i doskonale odnajduje się w różnorodnych sytuacjach - żagle, kajaki, trekking w górach, spanie pod namiotem.
Kocha dzieci i dobrze zachowuje się w stosunku do innych psów, nie przejawia obrony zasobów - nawet próbuje zachęcić do wspólnej zabawy inne psiaki, podsuwając pyskiem własną zabawkę.
Jest typem psa, który zawsze jest obok, nie będąc przy tym natrętny. Jest chętny zarówno do pracy, jak i do leniuchowania na kanapie.

W pracy Mer to ambitny zadaniowiec, nie zadowala go słabo wykonane zadanie, nie gasi się powtórkami, pracując cały czas na tak samo wysokich obrotach i z taką samą ochotą. Mając jasno wyznaczone kryteria, doskonale je rozumie i za nimi podąża, wkłada całe serce w każdy element wykonywanego zadania. Od szczeniaka skoncentrowany na pracy, niezależnie od okoliczności, stabilny psychicznie, myślący i opanowany. Nie szczeka w pracy! Potrafi się odłożyć i spokojnie czekać na swoją kolej przy innych ćwiczących psach. Szybko się uczy, motywuje się doskonale zarówno na zabawki, jak i jedzenie. Z łatwością dostosowuje styl pracy do wykonywanego zadania - inaczej pracuje przy owcach, inaczej na treningach agility.

 

***

 

Mer is a type of a dog that is not satisfied with poor quality work. If he has clearly defined criteria, he understands them very well and follows them, putting his heart into every element of the task. He is not discouraged by many repetitions, he works with the same will to please and is goal-oriented. Mer is mentally stable, since the puppy he was focused on work, regardless of what was happening next to him. He has very good on/off and controls his emotions. Mer does not bark at work, he can lie relaxed while other dogs run on the course. He learns fast and works great for both toys and food.
He easily adjusts the style of work to the situation, works differently on sheep than on agility trainings.
Mer is a brave male, but also mommy's beloved little son. Calm in unexpected situations, not afraid of storms, shots, fireworks. He loves children, gets along well with other dogs. He does not show resource guarding behaviour - he even tries to give the toy to the other dogs so they can play together. Mer is a dog who is always around, but he does not attract any unnecessary attention. He is just always next to me, ready to work or lazing around all day.
We live in the city center - urban noise, traffic, trams are not a problem. He is fine with staying home alone. When it comes to holidays - we sail, we canoe, sleep under a tent and hike in the mountains.

 

Lassie is from Laddie's very last litter, she has the Laddie stamp in looks and nature. She has a fantastic nature, loves people and is very sociable. She is very intense, full of life and always wanting to work and will go all day.
She is a classy, fast and stylish bitch that should have a good future ahead of her. She is quick to respond to commands and listens very well if you handle her quietly, you can put pressure on her and she will keep working but she
really excells when you are calm and quiet with her.
Lassie is a quality bitch with nice shaped flanks, room and style. Nicely built and very athletic with tons of stamina and will to please. She has nice outruns, decent stop and plenty of push. She will hold sheep in a corner and take them out / doing short drives and almost on whistle commands. She is quite a forward going bitch so does need a firm but kind handler but she is not headstrong and wants to please.
Lassie has had 1 litter with Finn and reared them well, all pups were intelligent and true to the Laddie type!

I except very intense, happy and high drive pu ps, very fast and athletic, suitable (rather only) for experienced handlers. I put much effort in balanced socialization, pups ride with us for trainings, competitions, to the city and so on. Puppies are exposed to many different sounds (home devices, street, barking dogs, etc) and surfaces (tiles, pavement, wood, grass, sand, etc), meet with adults, kids, other dogs and start their crate training and playing with people. Pups are home raised and fed with high quality dog food.

​​

DSC_8575-2
press to zoom
mer02
press to zoom
mini_IMG_6725
press to zoom
mini_IMG_3655
press to zoom
mini_IMG_4425_edited
press to zoom
mer01_edited
press to zoom
AF0A1211
press to zoom
_MG_4224_edited
press to zoom
mer3
press to zoom
mer5
press to zoom
1/1
 

The Merit Of Stars Power Dogs [Pol]
Smooth Chocolate & White Dog, born 8 Apr 2018, hips HD-A, elbows 0/0, CEA normal, CL normal, TNS normal

Rising Sun Dark Raider [Usa]
born 13 Jun 2008, hips HD-A, 

elbows 0/0, CEA normal, 

CL normal TNS normal

Why Not Zet From My Queen [Pol]
Smooth Black & White, born 17 Jan 2014, hips HD-A/A, elbows 0/0, CEA normal, CL normal, TNS normal

Eiri Greme Moss (ISDS 269715) [Swi]
Smooth Chocolate & White, born 18 Feb 2004, hips HD-A/A, CEA carrier

med_521789e2ae558.jpg

Gleann's Zell (ISDS 226799)
Medium Black & White, born 2 Apr 1996, hips HD-A/A, CEA carrier

5931.jpg

Eiri Greme Jan (ISDS 256512) [Swi]
Smooth Chocolate & White, born 14 Jul 2001, hips HD-A, CEA normal

5932.jpg

Hush Vom Marmeladenbudchen (ZBrH 10940) [Deu]
Rough Black Tricolour, born 24 Jul 2006, hips HD-A, CEA normal, CL normal, TNS normal

Chelsa Super Pracus [Pol]
Rough Black & White, born 2 Jul 2002, hips HD-A

h3OrckOxmPkPHt09EkhbGailD-T2Kp4HNuKRGjCp

Never Never Land K' Constellation Primrose [Pol]
Medium Blue Merle Tricolour, born 7 Jun 2015, CEA normal

med_5b06c3620c29c.jpg

Fetch Granting Pleasure (ZBrH 10911) [Deu]
Smooth Black & White, born 7 Sep 2006, hips FCI-A1, elbows 0/0, CEA normal, TNS normal

Quincy Vom Thurnhof (ZBrH 2285) [Deu]
Rough Black & White, born 22 Dec 1995, hips HD-A

4814.jpg

Alison Vom Hegnenberg (ZBrH 4268) [Deu]
Smooth Black & White, born 14 Oct 1998, hips HD-A

AlisonVonHegnenberg.jpg

Astra Glen (ISDS 254367)
Smooth Chocolate Tricolour, born 6 Jan 2001

med_543d120feda2f.jpg

Astra Fizz (ISDS 275550)
Rough Blue Merle, born 10 Dec 2004

Killiebrae Lassie
Smooth Black & White Bitch, born 22 Sep 2015

Rising Sun Dark Raider [Usa]
born 13 Jun 2008, hips HD-A, 

elbows 0/0, CEA normal, 

CL normal TNS normal

Killiebrae Laddie (ISDS 262753)
born

killiebrae laddie.jpg

Jim (ISDS 248214)
Medium Black Tricolour, born 5 May 1999

English National Team in 2004 and placed 12th at the 2005 English National at Peacehaven

Jim (ISDS 248214).jpg

Killiebrae Maddie (ISDS 246239)
Smooth Black Tricolour, born 21 Sep 1999

Glenn (ISDS 228875)
Smooth Black & White, born 12 Jul 1996

Ban (ISDS 222832)
Rough Black & White, born 16 Aug 1995

Sweep Of Killiebrae (ISDS 198150)
Smooth Black Tricolour, born 3 Aug 1991, hips OFA-Good

Sweep Of Killiebrae (ISDS 198150).jpg

Lyn (ISDS 227341)
Smooth Black Tricolour, born 12 May 1996

Fellside Peg (ISDS 324199)
Rough Black & White Bitch, born 6 Oct 2012

P1240757.jpg

Mirk Of Killiebrae (ISDS 302408)
Rough Black & White, born 15 Feb 2009, hips FCI-B1, CEA normal

mirk of killiebrae.jpg

Moss (ISDS 253068)
Rough Black & White, born 7 Oct 2000

Gwen (ISDS 281083)
Medium Black & White, born 18 Sep 2005, CEA normal

Bob (ISDS 271888)
Smooth Black & White, born 9 Jan 2004, CEA normal