AF0A1380.png

o naszej hodowli

Pierwszy border (sport/show mix) zamieszkał ze mną w 2010 roku, 3 lata później urodził się nasz pierwszy miot. Początkowo trenowałam ze swoją suczką głównie frisbee i flyball. W 2013 roku zamieszkała z nami druga suczka z linii pracujących i chociaż brałam ją pod kątem frisbee, przypadkowo rozpoczęła się także nasza przygoda z pasterstwem. 

Przez lata obcowania z najróżniejszymi przedstawicielami rasy i sportami kynologicznymi kierunek, jaki sobie wcześniej obrałam zmienił trochę tor i dużo bardziej cenię sobie teraz linie typowo pasterskie, nie tylko sportowe. Jako priorytet w hodowli stawiam zdrowie przyszłych szczeniąt, staram się skojarzenia dobierać w sposób maksymalnie ograniczający ryzyko wystąpienia chorób. 

 

Mój idealny border ma długie, mocno kątowane łapy, jest umiarkowanie lekki, elegancki, wytrzymały, a umiarkowana szata nie ukrywa jego budowy. Ma żywy temperament, a największą radość sprawia mu współpraca z przewodnikiem. Jest skupiony na stawianych przed nim zadaniach i nie zraża się porażkami, jest odporny na presję. Pies jest dla mnie towarzyszem nie tylko na czas zawodów i treningów, ale także wszędzie indziej, gdzie tylko może ze mną przebywać. Dlatego też cenię sobie ogromnie niekłopotliwe usposobienie, takie jak ma Korba, która jest bardzo zrównoważona i bezproblemowo odnajduje się w każdym miejscu i potrafi się wyciszyć przy innych pracujących psach i zgiełku, co mocno przekazała swoim dzieciom.

About our kennel

If it comes to my vision of breeding border collies, from the very beginning my point was to got not only a nice-looking dogs. My perfect 'athlete' is elegant but also the more important healthy, very fast, focused, flexible, agile, with a good drive and temper that is proper for working border collie. My perfect dog also is naturally well-balanced, self-controled, moves easily between work and out of work (has an 'on/off switch'). At work giving all its best, but after that being calm. Always very committed, powerful, with great 'will to please', never gives up because of some defeat and can work under pressure. 

Over the years spent with border collies and canine sports, I've changed my mind about what I want to do with my dogs and what will be conjugated with my breeding. At the beginning I had a clear purpose: dog frisbee and flyball. In July 2014 I've started an new adventure with BAW Fan, and this adventure is sheepherding. Now I'm totally in love with it. In case of lack of time and possibilities to still be a leader of a flyball team, I've made a quite hard decision about quitting with flyball and continue to train only herding and frisbee. 

OD POCZĄTKU

 

Pierwszy był mały munsterlander... (Buster, ur. 16.04.2004.)
Drugi ozik... (Logan, ur. 11.05.2009.)
A później przyszła Korba - w niej odnalazłam te cechy, które tak ogromnie cenię u mojego wyżła (wpatrzenie w człowieka, ogromna chęć do pracy i pasja aportowania) oraz to, co bardzo przydaje nam się w codziennych sytuacjach, czyli umiejętność wyciszenia i zrównoważenie. Buster jest psem bardzo pobudliwym i często niepanującym nad swoimi emocjami (nawet jak bardzo by chciał). Korba dodatkowo jeszcze bardziej pracuje "dla mnie", a nie dla samej pracy i zdecydowanie nie trzeba jej do tego namawiać. Buster jest skrajnym pracoholikiem, jak tylko jest poza domem to cały czas jest w robocie i bardzo upierdliwie domaga się zlecenia mu zajęcia. Dlatego właśnie OGROMNIE cenię sobie niekłopotliwość Korby.


Z Busterem robiliśmy przeróżne rzeczy, ale łatwo sobie wyobrazić, przez co przechodził jako pierwszy pies nastolatki i to w czasach, kiedy dopiero zaczęło u nas kiełkować szkolenie pozytywne i klikery. Próbowaliśmy posłuszeństwa, agility, frisbee, robiliśmy sztuczki i pokazywaliśmy się na wystawach, gdzie Buster zdobył Championat Polski. Próbowaliśmy także sił w próbach polowych dla wyżłów z całkiem niezłym (mimo wszystko) rezultatem - dyplom III stopnia. Przygodę z agility kontynuowałam przez jakiś czas z Loganem, ale to nie było to. Całkowicie przepadłam dla latającego plastiku ;) Na szczęście i Loganowi frisbee się spodobało. I Korbie również.

 

Każdy następny pies uczył mnie pokory, indywidualnego podejścia, przełamywania schematów, tego, że im więcej wiem, tym większą mam świadomość tego ile jeszcze nie wiem ;) Wszystkie moje psy jednocześnie bardzo różnią się od siebie, jak i są bardzo podobne w pewnych aspektach. 

from the beginning

 

My first dog was a small munsterlander pointer... (Buster, dob. 16.04.2004.)

Second an australian shepherd... (Logan, dob. 11.05.2009.)

And then my little chocolate Korba. I've found in her traits common with my small munsterlander, which have a great value for me (commitment to work, will to please, passion to retrieve). Also she's got something very useful in everyday life - balance and self-control. She can move easily between work and out of work.

We tried with Buster many dog activities: obedience, agility, frisbee, tricks, dog shows - and he got the Polish Champion title. But you can imagine how it all looked like - first dog of a teenage girl, while positive training just started to appear.
My agility 'adventure' had been continued with Logan for a some time, but at least I’ve realized that it's 'not my thing'. I've been completely lost by flying discs ;) Also Logan likes it. And Korba too. We trained frisbee on workshops i.a. with Shaun Hirai, Frank Funke, Julia Zimmermann, Apryl Lea, Mona Konishi, Melissa Heeter, Michaela Androva, Bettina Koch, Dariusz Radomski, Paula Gumińska, Agnieszka Guba.

I've learned from my every single dog something new, more humility, individual approach.

 

11908592_10204775202162280_5416979773061020570_o
11896388_536606073162940_2317612027615736955_o
11782481_10204695060438787_6367998762246975477_o
g145
ur2
g349
o51
g242

Myśli o hodowli nie pojawiły się z dnia na dzień. Byłam pewna, że kiedyś się tym zajmę i spełnię marzenia, tak jak od samego początku miałam pewność, że będę 'coś' robić z moimi psami. U obu moich chłopaków jednak znalazłam jakieś 'ale' i w obu przypadkach nie podjęłabym decyzji o ich rozmnażaniu (obaj są wykastrowani, Buster w wieku 5 lat, po ukończeniu Ch. Pl., Logan mając 1,5 roku). Przede wszystkim jednak najbardziej wymiernym dla mnie jest zadowolenie właścicieli szczeniąt po Korbie, ich ciepłe słowa oraz to, że w mojej ocenie szczeniaki rosną na takie, jakie chciałam aby wyrosły przy planowaniu kryć. Pierwsze moje szczenię bc przyszło na świat jeszcze pod przydomkiem Masterpiece of Armagedogz.

 

Gdzieś słyszałam, że dopiero ta rasa, którą zacznie się hodować, to jest właśnie TA rasa. I tak jest przynajmniej u mnie. To border collie skradły mi serce całkowicie, w nich odnalazłam mój ideał psa, pomimo, że moje bordery też różnią się między sobą dość znacznie. Czasem, kiedy myślę o ewentualnej innej rasie, którą chciałabym mieć do sportu dochodzę do wniosku, że żadna nie będzie mi tak odpowiadać, jak border collie.


From the very beginning I've been thinking about dog breeding one time and it was as certain as fact, that I want to do something with my dogs. Both my boys weren’t good enough for breeding in my opinion and both of them are spayed. In my view Korba is valuable stud bitch and I think that her pups dispel doubts about it. Although the most important I’m glad to see contentment of my pups’ owners and that they have a good word for me.

It's kind of weird with herding, because I never wanted to do herding with any of my dogs, it wasn't such interesting for me - ok, there's a dog, there're the sheep, there's also a shepherd. Shepherd says something to his dog, I don't even know what it means, but somehow it works (or not). It was so boring for me some time ago, when I watched it only on some demo or on youtube. Ok, here it is, but it's nothing special. Dogfrisbee is special, more spectacular. It took me couple of times to like herding a bit, to do it by myself, because firstly I wanted just to watch someone else is training with my dog and only take a pictures, because that's what I really like to do. I don't even realize how in next few weeks I fell in love with herding and understood that this is what I want to do with my dogs. I know how much work needs flyball or frisbee and it's hard to say that this is easy and it's only fun. Everything in you want to be good at needs hardwork. But I realized that herding is more natural, this is for what border collies were created.

Od kiedy pamiętam w moim życiu były obecne zwierzęta i zawsze było ich dużo. Jako dziecko i nastolatka miałam w domu większość popularnych domowych zwierzaków i też kilka tych mało znanych. Aktualnie mieszka ze mną tylko 6 psów ;) Skończyłam biologię na Uniwersytecie Gdańskim, od 2012. roku jestem sędzią (II st.) organizacji dogfrisbee USDDN. Prowadziłam kursy frisbee i uczestniczyłam w pokazach frisbee i flyball’u na terenie Trójmiasta. Współprowadziłam trójmiejskie drużyny flyballowe SpecjalNY i Redforce.

Szkolenia, seminaria i treningi, w jakich braliśmy udział:

Frisbee:
2010. seminarium z Darkiem Radomskim, Sopot
2011. seminarium Latająca Akademia z Darkiem Radomskim, Sopot
2011. seminarium z Julią Zimmermann, Warszawa – jako słuchacz
2011. obóz dogfrisbee Dog Chow Summer Camp: Shaun Hirai i Frank Funke, Sopot
2012. LADC Centrum: Paula Gumińska, Agnieszka Guba, Bartek Zych, Zielonki k/Warszawy
2012. seminarium z Apryl Lea, Poznań
2012. seminarium sędziowskie USDDN z Melissą Heeter, Warszawa
2013. LADC Północ: Paula Gumińska, Agnieszka Guba, Szymon Janik, Pruszcz Gdański
2013. seminarium z Moną Konishi, Poznań
2014. LADC: Micheala Androva, Bettina Koch, Dariusz Radomski, Zielonki k/Warszawy
2014. obóz dogfrisbee z Shaunem Hirai i Lucką Plevovą-Hirai, Brodnica Górna

2016. obóz i treningi z Paco Lobo, NNL i Trójmiasto

Pasterstwo:
2014. treningi z Karoliną Dyszy
2014. seminarium z Mike’m van der Most, Brodnica Górna

2015. seminarium z Susanne Lejuez, Stare Chrapowo

Flyball:
2012. seminarium z Darkiem Radomskim, Trójmiasto
2014. seminarium z Darkiem Radomskim, Gdynia

Agility:
2009. seminarium z Tomkiem Jakubowskim BAT, Sopot – jako słuchacz
2009. kurs agility w BAT, Sopot

2016. kurs agility w JUHUU, Robakowo

Inne:

2015, 2016 Pies sportowy i motywacja z Paulą Gumińską, Trójmiasto

Reszta stada               Other dogs

Exenata American Gangster 'Logan'
Exenata American Gangster 'Logan'

UR. 11.05.2009. (Wrocław, PL) rasa: owczarek australijski typ amerykański (aussie) płeć: pies (wykastrowany 2011) umaszczenie: niebieski marmurkowy trikolor hodowca: Natalia Sobczak ojciec: Int. CH. DJCH. Some Kind of Magic’s Even Better matka: Mł. Ch. Pl. Elegance Lady od Diamantové Řeky waga: ~26kg; wzrost: ~59cm Zdrowie: HD A, ED 0/0, CEA free, HSF4 free, CEA, PRA, CAT free 2009

press to zoom
Baron z Ula 'Buster'
Baron z Ula 'Buster'

UR. 16.04.2004 - 02.2019 (Warszawa, PL) rasa: mały munsterlander płeć: pies (wykastrowany 2009) umaszczenie: biało-brązowo-dropiaty hodowca: Agata Bartnik ojciec: Int. Ch. Caro Oxidbraun matka: Bora Buszówka waga: ~21kg, wzrost: ~54cm Wystawy: Champion Polski, 2x BOG III, BOG II Junior, BOS, BOB, multi CAC/CWC, CACIB Próby polowe: dyplom 3. stopnia

press to zoom