"POLITYKA" HODOWLANA

Breeding policy: english version here

O czym musisz wiedzieć, myśląc o szczeniaku z naszej hodowli?

 • Nie robię miotów pod kątem wystaw, skojarzenia planuję pod kątem predyspozycji do pracy (chęci współpracy, dobrych popędów, budowy predysponującej do dużego wysiłku), przyjemnego charakteru i zdrowia.

 • Tylko osoby, które mają przyjazny stosunek do psów i na pierwszym miejscu stawiają bezpieczeństwo, zdrowie i dobre samopoczucie swojego psa, mogą zostać właścicielami moich szczeniąt. 

 • Musisz mieć świadomość, jakie problemy (behawioralne, zdrowotne) mogą wystąpić u border collie. Jeśli nie wiesz, masz wątpliwości, po prostu zapytaj ;) Poza tym musisz wiedzieć dlaczego decydujesz się na border collie i dlaczego na psa właśnie z danego skojarzenia. 

 • Warunek, jaki stawiam większości chętnych na moje szczeniaki, to wcześniejsze spotkanie z nami i poznanie matki szczeniąt.

 • Szczenięta dobieram pod kątem charakteru i predyspozycji do przyszłego właściciela i w porozumieniu z nim, nie akceptuję wyboru ze zdjęcia.

 • Z każdym nabywcą podpisuję umowę kupna-sprzedaży dostępną do wcześniejszego wglądu, określającą wszelkie warunki związane ze sprzedażą szczenięcia.

 • Jeśli cena to Twoje pierwsze/jedyne kryterium wyboru miotu/hodowli, poszukaj szczeniaka w innym miejscu.

 • Reproduktory dla moich suk są starannie dobierani pod kątem zdrowia, charakteru, budowy, predyspozycji sportowych i użytkowych. Robię tylko takie mioty, z których sama wzięłabym szczeniaka. Planując skojarzenie staram się minimalizować ryzyko wystąpienia u moich szczeniąt wszelkich chorób typowych dla border collie, ale nie mogę dać gwarancji, że żywe zwierzę nie zachoruje (NIKT nie może).

 • Nie stosuję kwarantanny, priorytetem jest dla mnie prawidłowa socjalizacja, szczenięta jeżdżą z nami do znajomych, na treningi, do miasta, itd.

 • Biorąc ode mnie szczeniaka zgadzasz się na prześwietlenie stawów w odpowiednim wieku oraz pozostanie z nami w stałym kontakcie.​

 • Wyniki badań naszych psów i szczeniąt z naszym przydomkiem są upublicznione na tej stronie (te negatywne też będą, jeśli się pojawią). Losy szczeniąt można śledzić na naszej stronie i facebooku.

minikorba19
minikorba19
press to zoom
ch08
ch08
press to zoom
g14
g14
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom

Zainteresowanych szczeniakiem z naszej hodowli serdecznie zapraszam do kontaktu poprzez wypełnienie podlinkowanej ankiety.

Szczenięta opuszczające naszą hodowlę:

 • posiadają metrykę ZKwP uprawniającą do wyrobienia na jej podstawie rodowodu ZKwP zrzeszonego w FCI (w przypadku szczeniąt wyjeżdżających za granicę rodowód eksportowy FCI)

 • są zachipowane, kilkukrotnie odrobaczone i stosownie do wieku zaszczepione

 • dobrze zsocjalizowane z otoczeniem, ale właściciel powinien socjalizację kontynuować w swoim domu​

 • są wydawane zdrowe, najchętniej w wieku 7 tygodni – uważam, że to najlepszy socjalizacyjnie czas na zmianę domu, jeśli myślimy o psie do sportu

 • do nowego domu dostają wyprawkę zawierającą 2kg karmy Naturea, którą szczenięta jadły w hodowli, podkłady higieniczne na drogę, obróżkę i smycz, zabawki

Socjalizacja naszych szczeniąt

 

Ogromną wagę przywiązuję do prawidłowej socjalizacji szczeniąt. Wszystkie szczeniaki traktuję i „robię” tak, jak dla siebie samej. Staram się najlepiej jak potrafię zapewnić wszystkim najlepszy możliwy start w życie w nowym domu. Szczenięta mają dostęp do ogródka w zależności od pory roku i pogody. Ogród graniczy z lasem, do centrum miasta mamy 10 minut, a w najbliższej okolicy panuje umiarkowany ruch. Szczenięta są wystawiane na działanie różnorodnych bodźców. Od narodzin są też poddawane wczesnej stymulacji neurologicznej. Ogromnie ważne jest dla mnie, aby szczenięta miały jak najwięcej pozytywnych i neutralnych doświadczeń, staram się za wszelką cenę nie dopuszczać do negatywnych. Codziennie szczeniaki są brane na ręce kilkukrotnie, noszone i miziane przez różne osoby. Są zapoznane z różnymi zabawkami, przeważnie w wieku 5-6 tygodni zaczynam się z nimi bawić – z wszystkimi naraz i z każdym z osobna. W nowe dla nich miejsca szczenięta są zabierane grupowo i pojedynczo. Kojec ze szczeniętami jest usytuowany w miejscu, w którym spędzam najwięcej czasu, żeby mieć je cały czas „pod ręką”. Szczeniaki poznają różnorodne dźwięki, zapachy, powierzchnie, pokarmy, zabawki, ludzi, psy i inne zwierzęta. Uczestniczą w naszym codziennym domowym życiu; poznają odgłosy zmywarki, czajnika, telewizora, odkurzacza, spadających pokrywek i szczęku sztućców. Są zapoznawane z wanną, prysznicem, weterynarzem, jazdą samochodem lub autobusem, ruchem ulicznym, takimi przedmiotami jak parasol czy balony. Od początku szczenięta są przyuczane do klatki/kennela i zostawania samemu (oczywiście szczeniaki razem, ale bez innych psów i ludzi).

25
25
press to zoom
g83
g83
press to zoom
m3
m3
press to zoom
cz7
cz7
press to zoom
cz2
cz2
press to zoom